Kavkazský ovčák

Toto plemeno se vyjadřuje klidnou a vyrovnanou povahou, a svou přirozenou ostrostí. Nádherná mohutná postava, velké sebevědomí, samostatnost, odvaha, síla a bojovnost. Takové jsou vlastnosti tohoto vynikajícího hlídače a osobního strážce, který se dokáže postavit i takové přesile, jako je smečka vlků, rozzuřený medvěd, sněžný levhart, tygr či různá pochybná individua.
A taková je i naše malá Fíbinka (Atara Ďáblův sen) viz foto níže.

Původ a historie plemene


Toto respekt vzbuzující plemeno pochází z oblastikavkazský ovčák Kavkazu. Přímí předkové nejsou známi, ale předpokládá se jejich asijský původ. Jedná se o plemeno přírodní, ne cíleně vyšlechtěné. Tento pastevecký pes sloužil k obraně především stád ovcí a prokazatelně existuje již minimálně 600 let. K obraně stád byli využíváni pouze nejsilnější, nejodvážnější, nejostřejší, ba přímo nejagresivnější jedinci. Exteriér byl v chovu kavkazského pasteveckého psa až druhořadý. V rusky mluvících zemích, v místech, kde je toto plemeno ke střežení obrovských stád ovcí využíváno doposud, tato selekce nadále trvá. Do západní Evropy se tito psi dostali roku 1969, a to do bývalé NDR, kde byli využiti k ochraně státní hranice a zvláště pak podél Berlínské zdi. Do Československa se kavkazský ovčák poprvé dostal roku 1980. První oficiální standard vznikl až v roce 1985.

Charakter


kavkazský ovčák charakterKavkazský pastevecký pes je sebevědomý. Nesnese nespravedlnost. Je nezávislý a spoléhá jen sám na sebe. Je to odolný, vytrvalý a samostatný pes. Má bleskurychlé reakce a vlastní uvažování. Od přírody je ostrý a nedůvěřivý k cizím lidem. Jeho ostrost se nesmí nikdy dostat mimo kontrolu jeho pána. Proto je to pes pro zkušené chovatele, kteří mu zajistí dokonalý výcvik a pevnou ruku.

Vůči rodině je velmi citlivý a pozorný (pokud přístup rodiny k němu je správný). Svou rodinu má moc rád, ale potřebuje důslednou výchovu s jasně danými pravidly a správně rozdělenou hierarchií v rodině. Kavkazský ovčák musí být správně socializován, jinak bude na své okolí reagovat nepřiměřeně až agresivně. K socializaci musí docházet již v útlém věku štěněte.

Popis pastevce


Tento pes má v kohoutku okolo 62 - 65 cm a popis kavkazského ovčákadosahuje váhy až 70 kg. Průměrná délka života Kavkazského pastevce je 10-11 let. Má masivní širokou lebku se silně vyvinutými lícemi a neznatelný stop. Nos je černé nebo tmavě hnědé barvy. Oči jsou tmavé, středně velké, oválného tvaru, poměrně hluboko vsazené. Uši jsou trojúhelníkové, vysoko nasazené a svěšené, ve své domovině jsou mu pro jeho bezpečnost krátce kupírovány. Chrup musí být silný a nůžkový. Krk není nesen příliš vysoko, je poměrně krátký a silný. Hřbet je rovný a velmi široký. Ocas je vysoko nasazený a srpovitý. Kupírovaný ocas je u pastevce přípustný. Srst je rovná, hustá, hrubá, se silně vyvinutou podsadou. Na hlavě a přední straně končetin je krátká a zcela přiléhavá. Na ostatních částech těla může být buď dlouhá s prodlouženou krycí srstí, nebo naopak po celém těle krátká. Barva srsti je různá, přípustné jsou všechny odstíny plavé, slámově žlutá, rezavá, šedá i žíhaná. Zbarvení však může být i strakaté či tečkované.

Péče


Velmi hustá podsada Kavkazského pasteveckého psa zapříčiňuje intenzivní línání. V tomto období se uvolňuje opravdu velké množství srsti a je vhodné každodenní pročesávání. K česání srsti je zapotřebí hřeben s dostatečně dlouhými a ne příliš hustými zuby. Mimo období línání, které trvá jen několik málo týdnů, postačí překartáčování obyčejným kartáčem, asi jednou za 2 - 3 týdny. Velmi dobře snáší jakékoliv počasí. Kavkazský pastevecký pes se spokojí s obyčejnou boudou bez zateplení nebo s přístřeškem umístěným na suchém místě.